Baby Dee w Królikarni

Baby Dee

5 sierpnia, w ramach specjalnego programu muzycznego towarzyszącego wystawie „Damy z pieskiem i małpką„,
w Królikarni wystąpi Baby Dee – niezwykła performerka, instrumentalistka i songwriterka.
Na swym pierwszym występie
w Warszawie zagra solo –
z akompaniamentem harfy i fortepianu.

Baby Dee, podobnie jak tworzona przez nią muzyka, wymyka się jednoznacznej klasyfikacji. Jest performerką, piosenkarką, klasycznie wykształconą harfistka, pianistką i akordeonistką.
W jej piosenkach przejmujący smutek miesza się z groteską i prześmiewczością, a muzyka popularna z kameralistyką. Kariera Baby Dee pełna jest nieoczekiwanych zwrotów akcji.
Po wyjeździe do Nowego Jorku występowała w kościele katolickim na Bronksie w charakterze organisty; jako hermafrodyta – na Coney Island razem z cyrkiem Bindlestiff Family; jako legenda transgenderowej kultury niezależnej – na ulicach Manhattanu, czasem poruszając się po nich trzykołowym rowerem z harfą na przedzie. To w tym okresie usłyszał o niej Antony Hegarty, który wraz z Davidem Tibetem namówił ją do wydania pierwszej płyty długogrającej.

Baby Dee

Po wyjeździe z Nowego Jorku i powrocie w rodzinne strony pracowała głównie jako opiekunka drzew. Niestety po jednej z jej interwencji drzewo spadło na dom jego właściciela i jej kariera musiała powrócić na muzyczne tory – tym razem dzięki Willowi Oldhamowi, dzięki któremu do dziś współpracuje ze słynną wytwórnią niezależną Drag City. Regularnie występuje i nagrywa z takimi artystami i zespołami jak Antony & the Johnsons , Current 93 , Marc Almond, Andrew WK, Bonnie „Prince” Billy.

Baby Dee

Wystawa „Damy z pieskiem i małpką” poświęcona jest barokowi i nawiązaniom do niego w twórczości artystów współczesnych. obecności wątków. Muzycznie późny barok często widziany jest z perspektywy klasycyzmu: jako sztuka zdegenerowana i dekadencka. Za jeden z jej przejawów uważano twórczość kastratów. Głosy niemieszczące się w sztywnym podziale na żeńskie (wysokie) i męskie (niskie). Artystką dziś zacierającą granice między ustalonymi tożsamościami płciowymi i muzycznymi jest Baby Dee. Sytuując się poza podziałem na muzykę poważną i rozrywkową, często wykonuje ona swoje piosenki z akompaniamentem harfy – ukochanego instrumentu Marii Antoniny, której w dużej mierze zawdzięcza on popularność w XVIII wieku.


Znajdź więcej utworów wykonawcy Baby Dee w Myspace Muzyka

Baby Dee
Królikarnia
5 sierpnia 2011 r.
godz. 19:00

Ten wpis został opublikowany w kategorii Koncert, Królikarnia, Na Weekend i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *