Pomarańczarka wróciła do domu

Nie chciała robić niepotrzebnego rozgłosu. Wróciła więc w tajemnicy, pod osłoną nocy,
w towarzystwie dyskretnej eskorty czuwającej nad jej bezpieczeństwem. O jej przyjeździe wiedziała tylko garstka zaufanych osób. Sensacyjna wiadomość obiegła miasto dopiero za dnia – po latach „Pomarańczarka” wróciła do domu.

„Pomarańczarka" wraca do domu, Fot: Bart Bajerski

Takie wydarzenia na zdarzają się często. W wyniku starań Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz przy wsparciu finansowym ze strony Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń SA obraz Aleksandra Gierymskiego „Żydówka z pomarańczami” po kilkudziesięciu latach wrócił do kraju .

Dyrektor MNW Agnieszka Morawińska oraz konserwator Anna Lewandowska oraz „Żydówka z pomarańczami"; Fot. Bart Bajerski

Do wybuchu II wojny światowej obraz stanowił część zbiorów Galerii Sztuki Polskiej Muzeum Narodowego w Warszawie. Został zrabowany prawdopodobnie w 1944 r. po upadku Powstania Warszawskiego.

„Żydówka z pomarańczami" Aleksandra Gierymskiego

Od 1945 r. dzieło było poszukiwane przez stronę polską. W 2010 r. pojawiło się na rynku antykwarycznym w północnych Niemczech. Dzięki natychmiastowej interwencji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego wstrzymano sprzedaż obrazu.
Autentyczność i proweniencja płótna zostały potwierdzone przez ekspertów z Muzeum Narodowego w Warszawie. W grudniu 2010 r. Ministerstwo za pośrednictwem berlińskiej kancelarii prawnej rozpoczęło negocjacje z obecnymi posiadaczami obrazu na temat zwrotu dzieła do Polski. Do czasu zakończenia rozmów obraz pozostawał w skrytce bankowej.
Negocjacje zakończyły się sukcesem w lipcu br. Na mocy zawartej ugody, 15 lipca obraz został wydany stronie polskiej i przewieziony do Muzeum Narodowego w Warszawie. W najbliższym czasie zostanie on poddany konserwacji, a następnie udostępniony publiczności.

Dyrektor MNW Agnieszka Morawińska oraz konserwator Anna Lewandowska; Fot Bart Bajerski

Koszty związane z odzyskaniem obrazu oraz jego konserwacją pokryte zostały przez PZU SA.

Zobacz relację z powrotu Żydówki z pomarańczami:

Ten wpis został opublikowany w kategorii Muzeum Narodowe w Warszawie i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *