Pałacowe gry i zabawy – relacja z warsztatów

Jak XVIII wieczna arystokracja bawiła się w czasie zimy, a jak latem? Na czym polegała zabawa w „Dzwonek” i jak wykonać portret techniką silhouette? Tego wszystkiego można było się dowiedzieć podczas kolejnych warsztatów dla dzieci i rodziców, zorganizowanych w Królikarni przez Ośrodek Oświatowy MNW.

Pałacowe gry i zabawy - kolejna odsłona warsztatów dla dzieci w Królikarni

Wędrując przez kolejne sale pałacyku Królikarni, uczestnicy warsztatów dowiadywali się, jak wyglądały rozrywki w XVIII wieku – jak spędzano czas, gdy pogoda nie pozwalała na zabawy na łonie natury i co podawano na ówczesne podwieczorki.
Odkryto też historię i pochodzenie nazwy portretów silhouette (od nazwiska francuskiego ministra finansów).
Przyglądając się obrazowi Jana Piotra Norblina „Kąpiel w parku” uczestnicy wysłuchali opowieści o tym, jak arystokracja spędzała czas podczas pobytów w podmiejskich pałacykach –  przebierała się w stroje pasterzy, budowała kurniki, obórki i w ramach rozrywki sama doiła krowy czy robiła śmietanę.

Ogromne zainteresowanie wśród dzieci wzbudziły prezentowane na wystawie ozdobne sanie, tak inne od sanek, na jakich dzisiaj zjeżdża się z ośnieżonych górek. Eksponat stał się też pretekstem do rozmowy o tym, jak bawiono się zimą, o jeździe na łyżwach, szalonych kuligach, polowaniach, balach i maskaradach.

Wykonywanie portretów silhouette

Po poznaniu XVIII-wiecznych obyczajów, przyszła kolej na wykonanie własnych portretów. Wykorzystując cienie rzucane na kartki dzieci robiły portrety rodzicom, a rodzice dzieciom.

Wykonywanie portretów silhouette

Galeria portretów silhouette, wykonanych podczas warsztatów

Dalsza część warsztatów miała miejsce w parku. Uczestnicy warsztatów bawili się w staropolską wersję ciuciubabki, czyli „Dzwonek”, a także w grę „Pani Starościna jedzie”. W tej zabawie każdy uczestnik stawał się postacią z dworu królewskiego (kasztelanem, woźnicą, kuchmistrzem, koniuszym, podczaszym, marszałkiem, podczaszym, stolnikiem, metrykantem, cześnikiem itp.) i wraz z Panią Starościną jechał na bal, zapamiętując przy okazji staropolskie nazwy dworskich funkcji.
W kolejnej zabawie, „Ptasznik i ptaszki”, dzieci były ptakami i miejscami, w których ptaki mogą przebywać, a na zawołanie ptasznika biegły do wyznaczonego miejsca. Przegrany musiał wykonać zadanie np. udawać kurę, bociana lub zrobić przysiady. Choć zabawy pochodziły z minionej epoki, śmiechu przy nich było co nie miara.

Zabawa w "Dzwonek"

Warsztaty zorganizował Ośrodek Oświatowy MNW., a poprowadziły je dr Magdalena Bialic i Emilia Maryniak.
Zapraszamy na kolejne spotkania każda niedzielę do końca trwania wystawy (28 sierpnia, 4, 11,18 i 25 września, 2 i 9 października).

Ten wpis został opublikowany w kategorii Warsztaty. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Pałacowe gry i zabawy – relacja z warsztatów

  1. Krystian pisze:

    silhouette –> sylweta

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *