W świecie iluzji – relacja z warsztatów

Tajemnicze lustra, łamigłówki, sekretne listy i potworne potwory (na szczęście niegroźne, bo kartonowe).
W niedzielę 28 sierpnia, podczas kolejnych warsztatów familijnych, Królikarnia zamieniła się w pole gry na temat kreowania nierzeczywistego świata, uciekania w świat iluzji i wyobraźni, które było bardzo popularne w XVIII wieku.
W tworzeniu fikcyjnych przestrzeni podczas warsztatów pomagały lustra. Ich wielkie tafle umieszczane kiedyś w pałacowych salach sprawiały, że trudno było oddzielić prawdę od jej odbicia. Przeglądając się w zwierciadłach na wystawie, uczestnicy spotkania zastanawiali się nad innymi sposobami zmieniania świata i rozmawiali o patrzeniu na świat przez „różowe okulary”. Była też szansa na stworzenie własnych, kolorowych monokli, poprzez które park i wystawa wyglądały zupełnie inaczej, niż zazwyczaj.

Przez takie kolorowe monokle świat wygląda zupełnie inaczej

W kolejnym etapie zabawy, uczestnicy musieli rozwiązywać łamigłówki w celu odnalezienia hasła, które będzie pasować do naszej gry. Na przygotowanych arkuszach spisywano i rysowano definicje słów o podwójnym znaczeniu, takich jak np. mysz, dziób, korek czy zamek, a zwinięte w rulonik odpowiedzi zawieszono na przygotowanej wcześniej konstrukcji ze sznurków. W ten sposób powstała tajemnicza instalacja, wypełniona sekretnymi listami.

Sieć sekretnych listów

Słowa o wielu znaczeniach spisano w sekretnych listach

W kolejnej sali na uczestników warsztatów czekała praca Piotra Kurki, będąca wskazówką, które słowo i jego znaczenie może być pomocne w dalszej grze. Wytypowano „dziób” – w znaczeniu dziób statku oraz „klucz” – klucz do zrozumienia ukrytych treści i tajemnic.
Z kolei „Perła” Maurycego Gomulickiego pozwoliła na zobaczenie, jak w świecie sztuki współczesnej zacierane są granice pomiędzy tym co rzeczywiste i sztuczne. Wraz z prowadzącymi warsztaty, dzieci i opiekunowie zastanawiali się, co może być skarbem i jak należy go chronić. By skarb był bezpieczny, uczestnicy postanowili stworzyć własnych strażników – kartonowe „Potworne potwory”, które chroniliby wykreowanego podczas zajęć świata iluzji.

Nikt nie ochroni skarbu tak, jak "Potworne potwory"

"Potworne potwory"

Warsztaty zorganizował Ośrodek Oświatowy MNW, a poprowadziły je dr Beata Nessel-Łukasik i Anna Knapek.
Zapraszamy na kolejne warsztaty pt. „Fryzjer, krawiec i szewc królewny” w niedzielę 4 września 2011, godz. 12.00.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Warsztaty. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *