Fryzjer, krawiec i szewc królewny – relacja z warsztatów

4 września, podczas kolejnej odsłony warsztatów familijnych Ośrodka Oświatowego MNW, wystawa Królikarni zamieniła się w salon, w którym można było spotkać XVIII-wiecznego krawca, szewca i fryzjera.

W okresie rokoka każda prawdziwa dama mogła się pochwalić bogatą garderobą, a swój strój zmieniała nawet kilka razy w ciągu dnia. Nie do pomyślenie było chodzenie w tej samej sukni od rana do wieczora, tak jak to jest dzisiaj. Każdej porze dnia przyporządkowane były odpowiednie ubiory, które układały się w hierarchię stroju: negliż, półstrój i strój.
W XVIII w. nie było sklepów z gotową konfekcją, ubrania szyli i kroili krawcy – zwykle mężczyźni. Z kolei panie zajmowały się wyrobem dodatków, np. kapeluszy i czepków. W tym okresie pojawili się też pierwsi tzw. marchand de modes, czyli styliści, którzy nie kroili i szyli ubrań a je tylko stylizowali podobnie jak i fryzury czy kapelusze).

Fryzury w rokokowym stylu

Podczas warsztatów umówiono też tajniki toalety rokokowej damy, styl ówczesnych fryzur oraz makijaż. Popularnością cieszyły się tzw. muszki, które, umieszczane w różnych miejscach na twarzy, stanowiły zaszyfrowany język. Wspaniałe XVIII- wieczne fryzury, ozdabiane ptakami, motylami, kwiatami czy makietami statków upinane były przy użyciu pufa. Następnie, w celu utrwalenia smarowano je pomadą i pudrowano na różne kolory. Niestety, w ich wnętrzu często lęgły się insekty, dlatego między puklami umieszczano m.in. specjalne pułapki na owady.
Niedzielne warsztaty zakończyła fryzjerska sesja, podczas której uczestnicy mogli stworzyć iście rokokowe peruki w kolorach tęczy.

Rokokowe fryzury imponowały formą i kolorami

Warsztaty zorganizował Ośrodek Oświatowy MNW., a poprowadziły je  dr Magdalena Bialic i Joanna Czarnocka.
Na kolejne warsztaty zapraszamy już 11 września.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Warsztaty. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *