Misja, strategia i muzealne priorytety, czyli relacja z VI Konferencji Forum Edukatorów Muzealnych

13 grudnia 2011 r. Muzeum Łazienki Królewskie gościło edukatorów muzealnych z całej Polski. Już po raz szósty spotkaliśmy na Konferencji Forum Edukatorów aby dzielić się doświadczeniami i dyskutować o roli edukacji we współczesnym muzealnictwie.

Jednym z organizatorów spotkania był Ośrodek Działań Muzealnych, którego kierownik, Jolanta Gumula została nowym wicedyrektorem Muzeum Łazienki Królewskie. Dla wszystkich zgromadzonych jest to znak zmiany w traktowaniu działań edukacyjnych wśród muzealnych priorytetów.

Edukatorka Jolanta Gumula już jako wice dyrektor do spraw muzealnych Muzeum Łazienki Królewskie, fot. Przemysław Głowacki

Zgromadzeni edukatorzy dzielili się doświadczeniami ze stażów krajowych i zagranicznych oraz codziennej pracy w swoich instytucjach. Była też okazja do dyskusji i porównywania stosunku do edukacji w różnych muzeach. I tak Museum of London, gdzie dyrektorem jest prof. Jack Lohman (przewodniczący Rady Powierniczej Muzeum Narodowego w Warszawie) edukacją zajmuje się 40 osób, które są menadżerami i koordynatorami projektów.

Wśród omawianych zagadnień dr Marcin Szeląg z Muzeum Narodowego w Poznaniu przedstawił wyniki Raportu o Stanie Edukacji Muzealnej. Prace nad raportem, objętym patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Ministerstwa Edukacji trwały 2 lata. Ankieterzy odwiedzili 217 muzeów w całej Polsce. Zebrane zostały informacje na temat roli edukacji w placówkach muzealnych, zapisów na jej temat w statucie, misji oraz rzeczywistej pozycji w strukturze muzeum. Publikacja ukaże się wiosną 2012 roku.

Pierwsze spotkanie Forum Edukatorów Muzealnych miało miejsce w 2006 roku. Rozpoczęło ono proces aktywizowania i wspólnych działań środowiska na rzecz rozwoju edukacji muzealnej. Forum Edukatorów Muzealnych podziękowało inicjatorom ruchu, m.in. Katarzynie Rokosz (kierownik Działu Edukacji Muzeum Narodowego w Warszawie).

Platformą wymiany myśli, dzielenia się inicjatywami i polem do dyskusji jest strona internetowa www.edukacjamuzealna.pl, na której umieszczane są również informacje o wydarzeniach organizowanych przez muzea. Znajdują się tam również informacje na temat działań Działu Edukacji Muzeum Narodowego w Warszawie.

Bożena Pysiewicz
Dział Edukacji

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *