Relacja z feryjnych warsztatów dla dzieci w Królikarni „Zima w muzeum, czyli sztuka na starcie”

Ferie do doskonały czas nie tylko na sportowe wyczyny i śnieżne szaleństwa, ale również na spotkania ze sztuką. Przekonaliśmy się o tym podczas cyklu warsztatów towarzyszących wystawom Skontrum i KoLekcja w Królikarni. Sportowy tytuł zajęć Sztuka na starcie obligował do tego, by rozruszać nie tylko zmysły, ale również ciało. I tak też było.

Zaczęliśmy od Muzealnej rozgrzewki, która przygotowała nas do prawdziwego „artystycznego startu”, aby poznać tajemnice związane z pracą w muzeum. Zastanawialiśmy się na przykład, dlaczego w muzealnych salach panuje półmrok, jaką funkcję pełnią dziwne, białe urządzenia zwane defensorami i z jakiego powodu niektóre dzieła mogą być pokazywane widzom tylko przez trzy miesiące. A podczas spotkania Barwy w grach zespołowych przekonaliśmy się, że w sztuce podobnie jak w sporcie obowiązują jasne reguły. Na zajęciach poznawaliśmy zasady kompozycji, rozmieszczenia kolorów, czy używania perspektywy.

Przebycie drogi od pomysłu i szkicu do skończonego dzieła skojarzyło się nam z wysiłkiem sportowca – od pierwszych treningów do miejsca na medalowym podium. Na ostatnich warsztatach dzieci były „sędziami” w świecie sztuki, określały kryteria i wybierały zwycięskie dzieła. Rekordy były imponujące, na podium znalazły się dzieła najdziwniejsze, najśmieszniejsze i najbardziej przerażające. Artystycznie rozgrzani uczestnicy jeszcze w szatni łączyli się w drużyny kibicujące sztuce dawnej bądź współczesnej, malarstwu lub rzeźbie.

Wyjątkowy rekord tej zimy pobili również uczestnicy warsztatów, w czasie ferii Królikarnię odwiedziło ponad 1100 dzieci.

relacja Bożena Pysiewicz i Zofia Szlenkier
Dział Edukacji MNW
fot. Magdalena Chotkowska-Czerwińska

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *